Premiera dyskografii Queen i dedykowanego gramofonu Queen by Rega

Queen Box Set

25-go września dla fanów zespołu Queen jest dniem szczególnym. Jest to długo wyczekiwany dzień premiery pełnej, na nowo przygotowanej kolekcji płyt studyjnych wydanych na kolorowych, winylowych krążkach oraz dedykowanego gramofonu Queen by Rega.

Zestaw zawiera osiemnaście płyt winylowych, 108-stronnicową książkę oraz kod do pobrania nagrań w formie plików mp3. Osobno można zakupić dedykowany gramofon, opracowany przez brytyjską legendę analogu - firmę Rega.

Pomimo, że zespół wydał 15 płyt, w zestawie jest ich 18. Każdy z albumów Queen ma swój odpowiednik w postaci płyty winylowej - nawet, gdy były one wydawane tylko na płytach CD. Dwie ostatnie płyty (Innuendo i Made In Heaven), powstały z myślą o płytach kompaktowych i są dłuższe niż poprzednie nagrania co spowodowało konieczność wydania ich na dwóch płytach winylowych. Dodatkowo album „Queen II”, który nigdy nie miał przypisanej strony A i B, a tylko stronę „białą” i „czarną”, został podzielony na dwa osobne longplay’e.

Opracowane na nowo nagrania zostały przygotowane w legendarnym Abbey Road Studios w Londynie, z oryginalnych taśm studyjnych. Dla wielu fanów taka wiadomość może zostać niedoceniona i potraktowana raczej jako ciekawostka niż news warty zainteresowania. Jak bowiem w erze iPodów, streamerów i wszechobecnej muzyki w postaci cyfrowej uzasadnić sens wydania kolekcji płyt na, wydawałoby się, wymarłym nośniku?

Może wiele osób to zaskoczy, ale obecnie gramofony i płyty winylowe przeżywają niezwykłe odrodzenie. Większość nowych nagrań ukazuje się jednocześnie na płytach CD i płytach winylowych. Na płytach winylowych ukazują się nagrania, które do tej pory były dostępne wyłącznie na płytach CD. Sprzedaż gramofonów rośnie z roku na rok i nic nie zapowiada zmiany trendu. Skąd ta fascynacja?

Po dekadach fascynacji techniką cyfrową,  powrót do techniki analogowej jest jak przejście Alicji przez lustro do Krainy Czarów. Dla starszych, wspomnieniem młodości, dla młodych drogą w nieznane. Dla wtajemniczonych, kontemplacją muzyki w nieskażonej postaci.

Korzystanie z gramofonu wymaga zaangażowania. To już nie jest zwykłe założenie słuchawek podczas drogi do pracy czy szkoły – szybko, krótko i w ciągłym pośpiechu. Chcąc posłuchać muzyki musimy na to znaleźć czas! Przygotowania do słuchania muzyki z czarnej płyty to cały rytuał stojący w opozycji do łatwości słuchania muzyki z nośników cyfrowych.

Co otrzymujemy w zamian? Coś, za czym każdy z nas, uwięziony w zwariowanym świecie, tęskni  – chwilę tylko dla siebie! Wartością dodaną jest niezwykła wierność nagrań, esencjonalność, szczegółowość i dynamika, która pozwala na odkrywanie znanych nagrań na nowo.

Powszechnie stosowana technika cyfrowa powoduje znaczną utratę informacji zawartych w oryginalnym nagraniu studyjnym, a wiele płyt celowo jest przygotowywanych tak, aby dobrze brzmiały na słabym sprzęcie. Ponadto jeśli z takiej płyty przygotujemy pliki mp3, z oryginalnego nagrania pozostaje tylko powłoka...

Nowa dyskografia zespołu Queen to okazja posłuchania znanych nagrań w sposób nieznany. Część płyt nigdy nie była wydana na płytach winylowych, a nowe opracowanie wszystkich nagrań przez legendarnego Boba Ludwiga, pozwoliło na wydobycie z tych nagrań szczegółów na najwyższym, audiofilskim poziomie.

Towarzyszący premierze gramofon został wyprodukowany w ilości zaledwie 2000szt.. Posiada ręcznie montowane ramię gramofonowe RB101 i wkładką Carbon. Wersja okolicznościowa została zbudowana na laminowanej czarnym akrylem plincie z logo Queen by Rega, wyposażona w synchroniczny 24V silnik o niskich wibracjach stosowany w droższych modelach oraz talerz z żywicy fenolowej z zaprojektowanym przez Freddy'ego Mercury'ego logo zespołu Queen.

Budowa gramofonu jest tak przemyślana, aby zupełnie początkujący użytkownik nie miał problemów z jego użytkowaniem. Po wyjęciu z pudełka wystarczy wsunąć przeciwwagę na ramię i podłączyć do posiadanego zestawu Hi-Fi, aby rozkoszować się analogowym brzmieniem z kolorowych płyt winylowych zespołu Queen!

Cena detaliczna gramofonu Rega by Queen wynosi 1900zł. Zainteresowanie gramofonem w Polsce było tak duże, że wszystkie gramofony przygotowane na premierę zostały wyprzedane w ciągu zaledwie jednego dnia! W porozumieniu z zespołem Queen na początku 2016r. zostanie wyprodukowane dodatkowe 1000szt. gramofonów, z których zaledwie 100szt. przyjedzie do Polski.

Gramofon wraz z zestawem płyt będzie można zobaczyć i posłuchać na Targach Audio Video Show w Warszawie, na Stadionie Narodowym w dniach 6-8 listopada 2015r., na stoisku z produktami firmy Rega w Sali 230.