Kolejny gramofon? Co wybrać?

Gdy już rozpoczęliśmy przygodę z winylem, szybko okazuje się, że w miarę słuchania apetyt rośnie i po prostu mamy ochotę na więcej. Możemy spróbować rozbudowy, poprzez droższą wkładkę, ramię, zasilacz lub talerz, ale finalnie to półśrodek. Prędzej czy później staniemy przed wyborem kolejnego gramofonu, w którzym już nie wystarczy założyć lepszą wkładkę - lepsza wkładka wymaga lepszego ramienia, lepszego zasilania, większej sztywności, mniej rezonansów, itd...
 
Jednak jak zwykle w takich sytuacjach wybór zależy od  pieniędzy. Jeśli priorytetem jest jakość dźwięku, to warto posłuchać propozycji jednego z największych producentów gramofonów na świecie, brytyjskiej firmy Rega, którego dwa modele ze średniej półki zostały niedawno nagrodzone nagrodami magazynu 'What Hi-Fi' dla najlepszych gramofonów na świecie!
 
Nagrodzone gramofony to Planar 3 (w skrócie P3) z wkładką Elys2 i Planar 6 (w skrócie P6) z wkładką Ania, które wg oceny jury konkursowego, nie mają konkurencji w przedziale cenowym od 500£ do 2000£! 
 
Oba gramofony to stale rozwijane, wraz z rozwojem technologii i materiałów, skończone produkty z już zamontowanymi, fabrycznie ustawionymi, wkładkami. W modelu P3 standardowo montowana jest wkładka MM Elys2, ale na życzenie gramofon można również zamówić z wyższą wkładką MM Exact. W modelu P6 mamy do wyboru aż trzy wkładki - wkładkę MM Exact, MC Ania lub MC Ania Pro. W obu modelach zamontowane jest ramię gramofonowe RB330, które jest tak wybitne, że stosują je również inni producenci gramofonów - tylko, że ich gramofony są nawet trzy razy droższe od Regi!
 
Za co dopłacamy w modelu P6 w porównaniu z modelem P3? Najwiekszą zmianę jakościową dźwięku wnosi załączony do zestawu zasilacz zewnętrzny Neo PSU. Oprócz standardowego zasilacza transformatorowego, który znajdziemy w obu modelach, w P6 otrzymujemy dodatkowe urządzenie, które odfiltruje i zamieni prąd przemienny z sieci na prąd stały, a następnie wygeneruje idealną sinusoidę zasilającą silnik gramofonu. Zmiana jest zdumiewająca, a sam zasilacz Neo można również dokupić oddzielnie do modelu P3 (cena 1200zł). Kolejne zmiany, to dwuwarstwowy, przyciemniany talerz gramofonowy dający większy efekt koła zamachowego, co przekłada się na stabilniejszą pracę oraz odmienna konstrukcyjnie plinta, która w modelu P6 jest wykonana z pianki Tuncast 8 wykorzystywanej w przemyśle lotniczym umieszczonej pomiędzy warstwami tworzywa HPL w niesamowitym matowym kolorze Polaris. Dzięku takiemu rozwiązaniu otrzymujemy ultralekką i bardzo sztywną plintę, która wnosi jeszcze większą muzykalność. Pozostałe dodatki to przeciwwaga ze stali nierdzewnej, przyciemniana pokrywa i nowe stopy.
 
Aktualne ceny wymienionych gramofonów wynoszą:
- gramofon Rega P3: 3500zł
- gramofon Rega P3 z wkładką Elys2: 3999zł
- gramofon Rega P3 z wkładką Exact: 4500zł
- gramofon Rega P6: 5700zł
- gramofon Rega P6 z wkładką Exact: 6700zł
- gramofon Rega P6 z wkładką Ania: 7999zł